Spotkanie integracyjne z okazji 3 Maja

W dniu 8 maja 2018 r. odbyło się spotkanie integracyjne słuchaczy EUTW z okazji świąt majowych połączone ze zwiedzaniem Warszawy i okolic. Spotkanie rozpoczęliśmy zbiórką o godz. 10:00 przed Galerią Narodową „Zachęta” na pl. Małachowskiego, a następnie autokarem udaliśmy się na prawy brzeg Wisły mostem Syreny. Na wstępie prezes Roman Michalak witając wszystkich  poinformował, że spotkanie integracyjne z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zorganizowane w Radości połączone jest ze zwiedzaniem Warszawy i okolic.

Po drodze, w autokarze  prof. Jerzy Kruszewski wyjaśniał znaczenie i symbolikę polskiej flagi z okazji obchodzonego Święta Flagi, historię Święta Pierwszego Maja oraz wydarzeń związanych z przyjęciem Konstytucji Trzeciego Maja. To wszystko wprowadziło nas w nastrój świętowania i refleksji.

Centralna część spotkania odbyła się w budynku konferencyjnym Ośrodka Kościoła Chrześcijan Baptystów w Radości należącej do dzielnicy Wawer w prawobrzeżnej części Warszawy.  W tym roku również planowany był piknik w plenerze i z uwagi na piękną pogodę mógł odbyć się bez zakłóceń na łonie natury.

Po przybyciu do Ośrodka Prezes Roman Michalak powitał wszystkich obecnych na sali i życzył, by czuli się jak jedna ekumeniczna rodzina. Ale mieliśmy i smutną informację z powodu śmierci naszej słuchaczki śp. Wandy Dębowskiej, która odeszła nagle. Była bardzo aktywną wolontariuszką zaangażowaną w działalność Uniwersytetu. Po wspomnieniach o zmarłej koleżance uczciliśmy Jej pamięć minutą ciszy.

Prowadzenie spotkania prezes przekazał kol. Jerzemu Kerszke. Głównym naszym prelegentem był prof. Jerzy Kruszewski, który wiele czasu poświęcił na przedstawienie okoliczności, w jakich powstała Konstytucja 3 Maja. Omówił zasady funkcjonowania państwa po przyjęciu Konstytucji i okoliczności, które doprowadziły do rozbiorów Polski.

Jak zawsze na takich spotkaniach towarzyszył Chór EUTW pod dyrekcja Karoliny Trusiewicz. Wprowadzając w nastrój świąteczny chór zaśpiewał dwie pieśni „Witaj majowa jutrzenko” iPiękna nasza Polska cała” oraz 4 pieśni o Warszawie: Polonez warszawski, Moja Warszawa, Pójdę na Stare Miasto, Piosenka o mojej Warszawie. Kol. Jolanta Łysik przeczytała dwa wiersze okolicznościowe autorstwa kol. Agnieszki Begerok.

Po części artystycznej przy pięknej pogodzie w ogrodzie zasiedliśmy do poczęstunku. W miłej atmosferze konsumowaliśmy  kiełbaski z grilla oraz ciasto z kawą i herbatą. Miłe rozmowy i rodzinna atmosfera ekumeniczna uczyniły nasz integracyjny wyjazd rzeczywiście integracyjnym i wspaniałym przeżyciem.

Opracował: Roman Michalak, zdjęcia autora i Henryka Mochóla