Zespół Literacki

Wiosenne przebudzenie – Maj 2021 

Pandemia jak zły sen, powoli blednie. Poezja, która żyła w nas jak w letargu, budzi się natchniona powiewem wiosny. Wraz z nią, chętnie wędrujemy po lasach, parkach, ogrodach i działkach. Rejestrujemy zmysłami gamę barw i woni. Czas pandemii utrudnił ludzkie kontakty, przyćmił barwy, wywłaszczył dźwięki. Życie nasze spowolniło bieg. Jednak studenci EUTW, zgodnie z myślą zawartą w naszym hymnie, wiedzą jak ćwiczyć umysł, głos i wzrok. Ten trudny czas, wypełniło nam: czytanie książek, słuchanie radia – ciekawe słuchowiska, oglądanie telewizji – wybranych programów. Dużą rolę odegrały telefony, komórki, które grzały się od częstych rozmów z przyjaciółmi, koleżankami i kolegami, rodzinami, ratując często przed depresją. Teraz chcemy być w wirze zielonego życia, napawać się urokami wiosny, po brzegi naszej wyobraźni. Zespół Literacki wychodzi z inicjatywą otwarcia się na ludzi, chce słowem jak ramieniem, przytulić się do studenta, napawać nadzieją na szybki powrót do intensywnego życia, żaka EUTW na naszej patronackiej Akademii. Jednocześnie, gorąco zapraszamy do pisania poezji i prozy oraz innych gatunków literackich, wszystkich chętnych, którzy miejmy nadzieję, swoją osobą, wzmocnią nasz Zespół. Załączamy kilka wierszy, a następnym razem jakieś felietony.

Opracowała: Leokadia Szczecińska-Michalak

⇒   “Koniec pandemii”

⇒   “Wykład a poezja”

⇒   “Spacer po Warszawie”

⇒   “Wiosenny przebłysk”

⇒   “Zaproszony do tańca”


Tutaj przedstawiamy osobiste wspomnienia naszej koleżanki Małgosi Boreckiej związane z historią pewnego obrazu…        

⇒   Madonnina


Dietrich Bonhoeffer (ur. 4 lutego 1906 we Wrocławiu, zm. 9 kwietnia 1945, powieszony w obozie koncentracyjnym Flossenburg) – niemiecki pastor luterański, teolog, dysydent antynazistowski, był w opozycji do działań Rzeszy na rzecz zjednoczenia wszystkich kościołów protestanckich w jeden pronazistowski niemiecki kościół ewangelicki. Jego pisma na temat roli chrześcijaństwa w świeckim świecie stały się bardzo wpływowe.

Jeden z jego pięknych wierszy nosi tytuł “Kim jestem?”


UWAGA: Terminy i tematy seminariów w Muzeum Literatury podane są w kalendarzu lub pod tym linkiem: ⇒ Seminaria w Muzeum Literatury 2021/2022


W dniu 9 czerwca 2022 r. na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego odbył się Wieczór Poetycko-Literacki, na którym zaprezentowano własną twórczość literacką uczestniczek Akademii Dojrzałego Twórcy. Swoją twórczość prezentowały również Słuchaczki naszego Uniwersytetu: Lidia Michalak, Barbara Banasik i Agnieszka Begerok-Mbaga.