Wiosenne przebudzenie – Maj 2021
Pandemia jak zły sen, powoli blednie. Poezja, która żyła w nas jak w letargu, budzi się natchniona powiewem wiosny. Wraz z nią, chętnie wędrujemy po lasach, parkach, ogrodach i działkach. Rejestrujemy zmysłami gamę barw i woni. Czas pandemii utrudnił ludzkie kontakty, przyćmił barwy, wywłaszczył dźwięki. Życie nasze spowolniło bieg. Jednak studenci EUTW, zgodnie z myślą zawartą w naszym hymnie, wiedzą jak ćwiczyć umysł, głos i wzrok. Ten trudny czas, wypełniło nam: czytanie książek, słuchanie radia – ciekawe słuchowiska, oglądanie telewizji – wybranych programów. Dużą rolę odegrały telefony, komórki, które grzały się od częstych rozmów z przyjaciółmi, koleżankami i kolegami, rodzinami, ratując często przed depresją. Teraz chcemy być w wirze zielonego życia, napawać się urokami wiosny, po brzegi naszej wyobraźni. Zespół Literacki wychodzi z inicjatywą otwarcia się na ludzi, chce słowem jak ramieniem, przytulić się do studenta, napawać nadzieją na szybki powrót do intensywnego życia, żaka EUTW na naszej patronackiej Akademii. Jednocześnie, gorąco zapraszamy do pisania poezji i prozy oraz innych gatunków literackich, wszystkich chętnych, którzy miejmy nadzieję, swoją osobą, wzmocnią nasz Zespół. Załączamy kilka wierszy, a następnym razem jakieś felietony.
Opracowała: Leokadia Szczecińska-Michalak
Tutaj przedstawiamy osobiste wspomnienia naszej koleżanki Małgosi Boreckiej związane z historią pewnego obrazu…
Dietrich Bonhoeffer (ur. 4 lutego 1906 we Wrocławiu, zm. 9 kwietnia 1945, powieszony w obozie koncentracyjnym Flossenburg) – niemiecki pastor luterański, teolog, dysydent antynazistowski, był w opozycji do działań Rzeszy na rzecz zjednoczenia wszystkich kościołów protestanckich w jeden pronazistowski niemiecki kościół ewangelicki. Jego pisma na temat roli chrześcijaństwa w świeckim świecie stały się bardzo wpływowe.
Jeden z jego pięknych wierszy nosi tytuł “Kim jestem?”
UWAGA: Terminy i tematy seminariów w Muzeum Literatury podane są w kalendarzu lub pod tym linkiem (na rok 2021/2022) ⇒ Seminaria w Muzeum Literatury 2021/2022 lub tym (na rok 2023/2024) Seminaria w Muzeum Literatury 2023/2024
W dniu 9 czerwca 2022 r. na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego odbył się Wieczór Poetycko-Literacki „Kręgi – Widnokręgi”, na którym zaprezentowano własną twórczość literacką uczestniczek Akademii Dojrzałego Twórcy. Swoją twórczość prezentowały również Słuchaczki naszego Uniwersytetu: Barbara Banasik, Agnieszka Begerok-Mbaga i Lidia Michalak.
Nasza Alma Mater z Teatrem Polskim, utrzymuje ścisły kontakt już od dziesięciu lat. Początkowo, był to częsty zakup biletów na spektakle teatralne. Od trzech lat Teatr Polski realizuje edukacyjny program „Szkoła Widzów”, hasło tego programu brzmi: Jesteś Widzem? Bądź Twórcą! I zapewne, to hasło przyświecało zorganizowaniu Akademii Dojrzałego Twórcy. Na dotychczas prowadzonych warsztatach, uczestnicy pogłębiali wiedzę pisania różnych form literackich. W tym sezonie, warsztaty miały charakter teatralny: uczyły dykcji, emisji głosu i zgłębiały tajniki aktorskiej analizy tekstu. Finałem tegorocznych zajęć, był właśnie wieczór poetycko-literacki „Kręgi – Widnokręgi”.
Był to rzeczywiście wyjątkowy wieczór, nie tylko dla widzów i słuchaczy, ale szczególnie dla pań, które prezentowały własną twórczość. Wieczór pełen niespodzianek: w garderobie aktorów, trwały nasze przygotowania przed występem, również zapewniono nam fachową pomoc fryzjersko-kosmetyczną. W jednej chwili z amatorek, stałyśmy się „aktorkami” owładnięte tremą z jaką stykają się zawodowi aktorzy.
Liczne grono naszych rodzin i przyjaciół, zapewniło frekwencję a skupienie słuchaczy i żywa reakcja, była wynikiem dużego zainteresowania. Na zakończenie gromkie brawa, kwiaty, gratulacje i chwile wzruszeń, były dla nas miłym akcentem.
Opracowała: Lidia Michalak
Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia z sesji zdjęciowej, której autorem jest fotograf Krzysztof Buczek.
⇒ Wybrane zdjęcia z Galerii 2022