Wykład dr Kamila Chudzińskiego

W dniu 20 kwietnia 2018 r. wysłuchaliśmy autorskiej prelekcji dr Kamila Chudzińskiego na temat: CZY ISTNIEJE MEDYCYNA ALTERNATYWNA?

Synonimy: alternatywna, komplementarna, holistyczna, naturoterapia,  …

Wg Wikipedii: metody i praktyki, o których twierdzi się, że mają działanie lecznicze lub diagnostyczne, ale są obalone, niesprawdzone, niemożliwe do udowodnienia na podstawie badań naukowych lub ich działanie szkodliwe jest większe niż pozytywne działanie lecznicze.

Przykłady: bioenergoterapia, biorezonans, homeopatia, irydologia, aromaterapia, radiestezja, badanie żywej kropli krwi, …

BIOENERGOTERAPIA – ma polegać na odblokowywaniu u osoby chorej kanałów energetycznych, co rzekomo umożliwia organizmowi powrót do homeostazy i samodzielnego zwalczania choroby, właściwości energetyczne terapeuty, uzdrawianie aury.

BIOREZONANS – metoda rzekomo diagnostyczna i lecznicza polegająca na wykorzystaniu pola elektromagnetycznego do diagnostyki i leczenia chorób (m.in. alergii, chorób psychicznych, nikotynizmu, pasożytów). Nie ma nic wspólnego z rezonansem magnetycznym!

HOMEOPATIA – niemiecki lekarz Samuel Hahnemann w 1796 r. odkrywa prawo podobieństw: „podobne lecz podobnym”. Większość preparatów homeopatycznych to roztworu cukru lub alkoholu; teoria rozcieńczeń, miazmatów, siły witalnej oraz pamięci wody i dynamizowania w terapii to placebo lub myślenie magiczne. W Polsce Naczelna Izba Lekarska zabrania lekarzom stosowania i propagowania homeopatii jako metody, która nie ma efektów leczniczych; mimo to Prawo Farmaceutyczne dopuszcza je do obrotu. Inny problem homeopatii – odwodzenie od leków, szczepień itp.

CUDOWNE SUBSTANCJE NA WSZYSTKO:

  • Witamina C (najprostszy chemicznie związek powszechnie obecny w diecie) jest lekiem na wszystko – od przeziębienia, sepsę, zawał serca, aż po wszystkie nowotwory. Wg wszelkiej wiedzy podaż witaminy C jest celowa jedynie w sytuacji jej niedoborów (np. szkorbut, ciężkie niedożywienie), w dawkach podawanych przez szarlatanów jest wydalane bez zmian w moczu sprzyjając kamicy nerkowej.
  • Woda utleniona zalecana w infekcjach gardła, skóry, uszu, niektórzy podają dożylnie (grozi śmiercią!).

“Pozytywne efekty” metod niekonwencjonalnych opierają się głównie na efekcie placebo – często zastosowanie prawdziwego leku mogłoby być szkodliwe dla pacjenta, ale oszukanie go przez wmówienie, że przyjął lek, może poprawić jego sytuację psychiczną. Badanie z placebo jest podstawą oceny działania leków i technologii medycznych, nawet do 50% efektu leków (zwłaszcza p/bólowych i psychotropowych) zależy od efektu placebo.

Pseudonauka żeruje na głupocie, naiwności, a często desperacji pacjentów. Żaden z szarlatanów nie ponosi odpowiedzialności za swoje szkodliwe zalecenia (lekarze odpowiadają cywilnie, karnie oraz zawodowo za ew. błędy). O ile niektóre metody medycyny alternatywnej nie przynoszą większej szkody (poza zawartością portfela), to są ”terapie” szkodliwe, a nawet grożące śmiercią. Tylko mądra edukacja i piętnowanie ”tych metod” może przynieść efekt.

Opracował: lek. Kamil Chudziński – Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA w Warszawie