Fitness Seniora (gimnastyka na sali)

Zajęcia „Fitness Seniora” wpływają pozytywnie na różne aspekty naszego codziennego życia. Nie do przecenienia jest ruch, wyzwania dla mózgu, prawidłowy oddech, współpraca i radość, jaką dają tak uczestnikom, jak i prowadzącej.

Pod względem sprawności fizycznej, rozwijamy koordynację ruchową, mobilizujemy ruchomość stawów, pozbywamy się wielu ograniczeń i napięć wywołujących ból. Nie zawsze pamiętamy, że ruch, to także masaż i usprawnienie pracy narządów wewnętrznych, a tym samym poprawa stanu zdrowia. Świetnie wyposażona sala daje możliwość dostosowania ćwiczeń do swoich możliwości i chęci. Uczymy się podejmować wyzwania, nie robiąc sobie krzywdy, a to jest najważniejsze nie tylko dla seniorów.

Sprawność ruchowa, to także lepsza praca mózgu i całego układu nerwowego. Stymulujemy receptory, nabywamy lepszą świadomość ciała i odzyskujemy kontrolę nad nim. Powtarzając rytmiczne układy ruchowe (np. klaskanie), stymulujemy mózg do pracy i świetnie się przy tym bawimy.

Proste techniki automasażu mogą być wykorzystywane w dowolnej chwili dnia. Ułatwiają zaśnięcie lub pobudzają do działania, pomagają w zmniejszeniu napięć, odstresowują i być może przyczyniają się do ustąpienia niektórych dolegliwości. Regularne stosowanie automasażu wpływa korzystnie na poprawę postawy i zapobiega nowym problemom. Poznajemy swoje ciało, jego reakcje, uczymy się dbać o siebie, przynosić ulgę, a przede wszystkim traktować swoje zdrowie priorytetowo i pielęgnować zdrowe nawyki. Z czasem ciało samo dopomina się o ruch i masaż. Przerywamy w ten sposób błędne koło: ból-unikanie ruchu-więcej napięć-więcej bólu-… i zamieniamy je na pozytywną potrzebę samoleczenia: ból-odpowiedni dotyk-zmniejszenie bólu-ruch-lepsze samopoczucie.

Oddech jest źródłem nie tylko życia, ale i zdrowia. Na zajęciach próbujemy uczyć się prawidłowego i przede wszystkim świadomego sposobu oddychania, który przywraca właściwą postawę i radość życia. Jednym ze sposobów jest wspólny, niewymagający śpiew, w myśl zasady, że „śpiewać każdy może”. Nauka prostych słów jest również zalecanym sposobem utrzymania dobrej kondycji mózgu.

Podstawą motywacji do ruchu jest dobra zabawa. Już samo wydzielanie endorfin podczas wysiłku, na pewno poprawi nam humor. Jednak te zajęcia nie kojarzą się z obowiązkiem podejmowanym tylko z konieczności lub rozsądku. Wspaniała grupa serdecznych osób, z niebywałym poczuciem humoru, sprawia, że z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie i nie lubimy przerw. Wychodzimy z Sali z poczuciem lekkości, przyzwoitego zmęczenia i w znakomitych humorach.

Opracowała: mgr Magdalena Rybak

 


Trochę historii gimnastyki na sali na EUTW:

Zajęcia prowadzone od 2012 r. przez mgr Andrzeja Bębnowskiego, doświadczonego kinezyterapeutę, specjalistę od masażu leczniczego, trenera judo. Spotkania ograniczały się nie tylko do ćwiczeń. Pan Andrzej udzielał nam różnych rad i wskazówek jak zachować sprawność fizyczną. Niekiedy pomagał, dzięki znajomości akupresury łagodzić doznawane dolegliwości. Początkowo zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, lecz z czasem, głównie z powodów zdrowotnych uczestników liczba osób ograniczyła się do stałej aktywnej grupy ćwiczących.

Od 2016 r. zajęcia gimnastyczne prowadziła mgr Joanna Wiejacka, absolwentka AWF, posiadająca kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu gimnastyki rehabilitacyjnej z seniorami.


Obecnie zajęcia gimnastyczne prowadzi mgr Magdalena Rybak. Zajęcia odbywają się w Sali Fitness na ChAT.