Grupa Malarska i Rysunku
Przygoda z malarstwem zaczęła się jak to często bywa prozaicznie.
Na początku powołania naszego Uniwersytetu zastanawialiśmy się jaki charakter i tematykę zawrzeć w programie jego działalności. Oprócz tematyki wynikającej z profilu uczelni planowaliśmy inne rodzaje aktywności, które umożliwiałyby w miarę wszechstronne zaspokojenie zainteresowań i potrzeb naszych słuchaczy. Do takich należało między innymi stworzenie pracowni malarskiej. Szukaliśmy osoby, która podjęłaby się poprowadzenia takich zajęć. Z pomocą przyszła nasza koleżanka, która zarekomendowała nam świetną, jak się później okazało, artystkę i nauczycielkę, panią Urszulę. I tak się zaczęła nasza przygoda z malarstwem. Było dość dużo osób chętnych na udział w tych zajęciach, wśród nich osoby mające już doświadczenie w tej dziedzinie jak i takie, które wątpiły w swój talent malarski. Na cotygodniowych spotkaniach Pani Urszula opowiadała nam o malarstwie, stylach, znanych mistrzach. Uczyła ”malarskiego” patrzenia na świat, perspektywy, proporcji, użycia barw itd. Zaznajamiała z materiałami malarskimi, farbami, podobraziami, pędzlami. Uczyła techniki malowania. Pomagała indywidualnie każdej trudzącej się z dziełem osobie, udzielała rad, wskazówek. W chwilach naszego zwątpienia i przekonania, że wszystko co namalowaliśmy trzeba będzie zmyć lub zamazać i zaczynać na nowo, stawiała tu kropeczkę, tu poprawiła jakiś szczegół i obraz ożywał. Nasze panie (jest także jeden pan) zaczynały z różnego poziomu. Były takie, które już wiele lat wcześniej uczęszczały na warsztaty malarskie i takie, które trzymały w ręku pędzel po raz pierwszy w życiu. Te ostatnie szybko rozwinęły swoje zdolności, aż same były zdziwione i uradowane swoimi postępami. Tematyka obrazów jest różnorodna: pejzaże, martwe natury, portrety, kwiaty, zwierzęta (jedna z pań namiętnie maluje koty w różnych pozach i układach). Pomysły podsuwa nam albo p. Urszula albo poszukujemy ich sami, wzorując się na dziełach mistrzów, różnych fotografiach, a niekiedy polegając na pomysłach z „własnej głowy”. Powoli wytwarza się pewna specjalizacja. Są panie, które malują w stylu van Gogha, Picassa, impresjonizmu, modernizmu, akademizmu i takie, które namalują pięknie wszystko niezależnie od szkół lub nurtów artystycznych.
Co dzieje się dalej z naszymi pracami?
Ponieważ zajęcia są w dużej mierze finansowane ze środków uczelni, więc każdy z uczestników ma obowiązek przeznaczania jednej pracy w roku na rzecz EUTW. Do tej pory zebrała się dość obszerna galeria, która zdobi ściany naszych pomieszczeń. Zabieramy także upominki w postaci obrazów naszego autorstwa na wszystkie spotkania i wyjazdy seminaryjne, do środowisk i miejsc mających związek z historią wyznań chrześcijańskich na terenie Polski.
Organizujemy także różne wystawy. Systematycznie na spotkaniach integracyjnych z okazji rocznic różnych wydarzeń historycznych, świąt państwowych i kościelnych lub na inaugurację i uroczyste zakończenie roku akademickiego. Swoją obecność zaznaczyliśmy także w upamiętnieniu takich ważnych rocznic jak: 500. rocznicy Reformacji, 230. rocznicy otwarcia kościoła Św. Trójcy w Warszawie.
Ostatnia duża wystawa została zorganizowana w siedzibie ChAT z okazji piątej rocznicy utworzenia EUTW, cieszyła się zainteresowaniem i uznaniem. W 2019 r. zorganizowano wystawę w nowej siedzibie ChAT, prace eksponowano na dwóch piętrach uczelni. Każda osoba z pracowni malarskiej mogła wystawić tylko 3 obrazy. Niestety wystawa została zlikwidowana w połowie 2020 r. z powodu pandemii. Planujemy wydanie kalendarza z naszymi pracami, zbieramy na ten cel odpowiednie środki. Liczymy również na dofinansowanie z ZAiKS-u.
Obcowanie ze sztuką i tworzenie sztuki to przedsięwzięcie bardzo rozwijające i budujące, szczególnie dla osób starszych, doznających coraz częściej bezlitosnych skutków upływającego czasu.
Opracowała: Janina Choińska
Grupa Decoupage
Prace tej grupy, znają wszyscy studenci EUTW, są często prezentami wręczanymi honorowym gościom z różnych okazji np. podczas ekumenicznych wyjazdów studyjnych i uroczystych spotkań integracyjnych.
Grupa Decoupage prezentuje swoje prace na wystawach z okazji Świąt Bożego Narodzenia – będą to: bombki, przeróżne ozdoby choinkowe i stroiki świąteczne. Z okazji Świąt Wielkanocnych – pisanki, zajączki, kurczaczki, koszyczki wykonywane różnymi metodami z zastosowaniem całej gamy materiałów i kolorów.
Aby zachęcić nowe osoby i te które, jeszcze się wahają przed wstąpieniem do grupy, postanowiliśmy przybliżyć profil naszej działalności.
Decoupage – co oznacza to obcojęzycznie brzmiące słowo, co w sobie kryje?
Tłumacząc z języka francuskiego oznacza ono cięcie, wycinanie, a jego tajemniczość to metoda zdobienia różnych przedmiotów ze szkła, drewna, plastiku, styropianu, zdobienie i tworzenie obrazów, obrazków, ikon, pisanek, bombek choinkowych i wielu innych przedmiotów, papierowymi serwetkami, przy użyciu różnych klejów z zastosowaniem nietuzinkowych metod zdobnictwa.
Praca ta, to istny artyzm, daje wielką radość, kiedy patrzy się na efekt, cieszy oko i raduje serce, każdy może poczuć się mistrzem, patrząc na swoje „dzieło”. Decoupage – to piękna przygoda, wzbogaca artystycznie naszą codzienność.
W naszej grupie panuje wspaniała, wręcz rodzinna atmosfera, jesteśmy bardzo zżyte ze sobą, nawzajem sobie doradzamy, pomagamy zdobywając oryginalne serwetki a przy okazji prowadzimy serdeczne, ciekawe rozmowy i dyskusje. A jeśli nawet nie zdążymy dokończyć swojej rozpoczętej pracy, istnieje również taka możliwość, aby dokończyć „dzieło” w domu. W okresie pandemii, ta możliwość była dużym plusem, można było owocnie wypełnić czas przymusowego siedzenia w domu. W tym trudnym czasie wymieniałyśmy się doświadczeniami, początkowo telefonicznie, później już co prawda w bardzo małych grupach, spotykałyśmy się na żywo, tworząc nasze „cudeńka”. Dobrze ocenionym pomysłem, zarówno przez Zarząd, jak i przez słuchaczy EUTW, było wykonanie kolorowych bombek i pisanek, które wzbogaciły paczki dla wszystkich słuchaczy z okazji świąt bożonarodzeniowych i wielkanocnych.
Reasumując nasze myśli o pracy „twórczej” w tym zespole, zapewniamy przyszłe chętne adeptki, nie potrzebny jest talent, specjalne zdolności, niezbędna jest tylko chęć do działania. Serdecznie zapraszamy do naszej grupy decoupage w nowym roku akademickim.
Opracowała: Jadwiga Kublik