Ekumeniczny wyjazd studyjny na Podlasie

W dniu 19 października 2022 r. o godz. 7:15 wyruszyliśmy na ekumeniczny wyjazd studyjny na Podlasie – do Tykocina i okolic.

Gmina Tykocin znajduje się na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego i w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego nad malowniczą rzeką Narew. Tereny znane są z ogromnego bogactwa fauny i flory, słynie z ciekawej historii i dużej liczby zabytków, przyciąga rzesze turystów stąd i nasza wycieczka.  Tykocin szczyci się Wielką Synagogą, jedną z najstarszych – z 1642 r., która znajduje się przy ul. Koziej 2 w pobliżu Małego Rynku. Obecnie muzeum pokazuje tradycję i historię z życia społeczności żydowskiej z Tykocina i okolic. Po wejściu do Synagogi i dotknięciu mezuzy znaleźliśmy się w głównej sali modlitw z podwyższeniem do czytania zwojów Tory (Bimah) i sklepieniem malowanym w gwiazdy. W sali są okazałe duże dziewięcioramienne świeczniki z lampą Chanuka używanej w czasie Święta Świateł Chanuka obchodzonego na pamiątkę wyzwolenia Jerozolimy. W bocznych salach stał zastawiony i przystrojony stół na sobotnie Święto Szabatu. W gablotach leżały zwoje Tory z hebrajskim tekstem Pięciu Ksiąg Mojżeszowych. Obok kunsztowne srebrne lampki oliwne. Tałesy modlitewne, portrety Żydów i obrazy z życia gmin żydowskich w Tykocinie. Poznaliśmy Święto Losów Purim czyli radości i  tryumfu z ocalenia przed rzezią z rąk Persów. Dom Talmudyczny pokazał nam znaleziska archeologiczne z unikalnym piecem otworkowym oraz wystawę ostatnich Jagiellonów. Wystrój wnętrz z epoki, strojami, salonem szlacheckim, pamiątkami, obrazami, meblami i porcelaną.

Kolejny punkt wycieczki to Plac Czarnieckiego przy barokowym Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej. Pomnik Hetmana Stefana Czarnieckiego – wystawiony w 1763 roku przez jego prawnuka – dumnie dzierży złotą buławę w dłoni. Tutaj możemy posłuchać, jak Przewodnik opowiada o historii pomnika

Za mostem nad starorzeczem Narwi zwiedziliśmy zamek, który zrekonstruowany na podstawie XVI wiecznego zamku Króla Polski Zygmunta Augusta. Podziwialiśmy pamiątki w podziemiach z makietą zamku, przystanią dla łodzi i tratw transportujących drewno. Powyżej sali kominkowej obecnie czynnej restauracji znajduje się sala balowa zwana „Salą szklaną” z portretami wodzów. Słynne arrasy z zamku Tykocin są na Wawelu. Po przejściu krużgankiem część osób udała się na szczyt wieży skąd rozciąga się piękny widok na okolicę. Wróciliśmy na rynek, a tam w restauracji “Tejsza” serwującej tradycyjne dania z kuchni żydowskiej zjedliśmy obiad.

Jadąc do średniowiecznej osady Kiermusy położonej na dawnej granicy Litwy i Rzeczpospolitej, podziwialiśmy ptactwo zamieszkujące wysokie trawy i rozlewiska. Siedziba Oręża Polskiego przywitała nas na dziedzińcu więziennym przerażającymi średniowiecznymi miejscami tortur. W zamku komnaty w których ucztowali, modlili się, odpoczywali rycerze po trudach walki. W jednej z sal biesiadnych urządzono wystawę pisanych Ikon Prawosławnych, Ikon z Afryki oraz Azji.

Z żalem rozstawaliśmy się z terenami, które ukochały bociany, w porze jesiennej już odleciały do ciepłych krajów, pozostawiły liczne gniazda. Powrócą wczesną wiosną, a może i my też się pojawimy w pięknej historycznej scenerii Podlasia.

Opracowała: Agnieszka Begerok

Zdjęcia z wycieczki są do obejrzenia w ⇒ Galeria 2022

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>