Rozpoczęcie nowego roku akademickiego

Drodzy  Słuchacze,

Zbliża się wielkimi krokami jesień, a z nią termin rozpoczęcia roku akademickiego. Nasza Alma Mater wstrzymała oddech z przerażenia na wiadomość o ogłoszeniu pandemii.  Ten długi okres od 12 marca do chwili obecnej, nauczył nas wiele. Zmagaliśmy się często z licznymi problemami, ale nie tylko zdrowotnymi. Przyzwyczajeni do bycia ze sobą na co dzień, zabrakło nam na długo przyjaciół, koleżanek i kolegów. Ale najbardziej wszyscy odczuliśmy, że zabrakło nam dobrych przyjacielskich rad, miłych spojrzeń i uśmiechów, uniwersyteckiej atmosfery, a przede wszystkim pozytywnego myślenia, którym emanowaliśmy na spotkaniach w ekumenicznej rodzinie EUTW.

Kochani! Według opinii lekarzy i epidemiologów, ten stan zagrożenia „koronawirusem” pozostanie na długo z ludźmi na całym świecie. Musimy nauczyć się z nim żyć. Oswoić się z rzeczywistością i zacząć normalne studenckie życie, jakie mieliśmy dotychczas. Narzekania i pesymizm, do niczego dobrego nie doprowadzą a jedynie mogą tylko skutkować stanami depresyjnymi. W naszym senioralnym wieku, każdy ma jakieś choroby, a nawet czasami wiele, ale to nie może być przyczyną do izolowania się od ludzi. Leczymy się intensywnie u lekarzy, natomiast o zdrowie psychiczne możemy, choć częściowo, zadbać sami. Oczywiście, jesteśmy zmuszeni zastosować się do wszelkich wymogów sanitarnych, związanych z „koronawirusem”, a więc odkażanie rąk, noszenie maseczek, zachowanie odległości od innych osób, ale musimy wyjść z domu do ludzi, to nas psychicznie wzmocni. Człowiek jest osobą społeczną, nie może żyć w izolacji, a samo przebywanie na łonie natury nie jest wystarczające dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Nie unikniemy również samotności, która jest nie mniej dokuczliwa.

Biorąc powyższe argumenty i bieżącą sytuację pod uwagę, Zarząd EUTW zorganizował 17 września zebranie z udziałem gospodarza siedziby naszego Uniwersytetu ks. Piotrem Gasiem – proboszczem parafii Św. Trójcy i prorektorem ks. prof. Bogusławem Milerskim, naszym nowym opiekunem z ramienia Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, w celu przeanalizowania możliwości rozpoczęcia naszej działalności.

Po wysłuchaniu propozycji ks. Prorektora o możliwości zorganizowania inauguracji w obecnych warunkach, a także prowadzenia naszych zajęć na uczelni ChAT oraz przedstawionych przez ks. Proboszcza warunków na terenie Parafii, które uniemożliwiają realizację działalności w obecnych warunkach epidemiologicznych i planowanego remontu kamienicy, Zarząd EUTW podjął jednogłośnie decyzję zorganizowania inauguracji nowego roku akademickiego EUTW 2020/2021, na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przy ul. Broniewskiego 48, w dniu 16 października 2020 r. o godz. 14:00.

Drodzy Studenci, znając Wasze dotychczasowe zaangażowanie w realizacji celów Uniwersytetu i chęć powrotu do normalności, liczymy na Waszą obecność i wspólne odśpiewanie Hymnu EUTW i Gaudeamus Igitur.

 

Prezes Zarządu: Roman Michalak