Spotkanie integracyjne z okazji Święta 11 Listopada

W dniu 12 listopada 2019 r. w ramach spotkania integracyjnego z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada spotkaliśmy się w naszej Sali wykładowej przy ulicy Kredytowej 4. Przybyli nie tylko studenci Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale również młodzież z Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej SAMUEL, z klas 6 i 8.

Tegoroczne spotkanie miało charakter bardzo kameralny, nawet rodzinny, panowała atmosfera gorąca i serdeczna. Wszyscy spontanicznie włączali się do śpiewania piosenek, rozmawiali ze sobą i z młodzieżą, cieszyli się i wzruszali.

Zebranych powitała Janeczka Choińska – wiceprezes EUTW  jednocześnie informując, że z powodów zdrowotnych, nie może dziś pełnić roli gospodarza nieobecny Prezes Roman Michalak. Z powodu choroby nie było z nami również prof. Karola Karskiego. Wszyscy przyłączyli się do życzeń zdrowia i szybkiego powrotu do nas.

W tematykę spotkania wprowadził nas ksiądz Włodzimierz Nast. Oparł się na wybranych przez siebie tekstach biblijnych i zakończył Psalmem 33 werset 12: „Błogosławiony naród, którego Bogiem jest Pan, lud, który wybrał sobie na dziedzictwo.”

Chór EUTW zachęcił do wspólnego śpiewania. Na początek wykonał niezbędny przy takiej okazji „Marsz Pierwszej Brygady” i „Pierwszą kadrową”. 

Rozgrzani już śpiewem zebrani wysłuchali gawędy historycznej prof. Jerzego Kruszewskiego. Jak zwykle, zakres wiadomości Profesora, jego nadzwyczajna pamięć, dociekliwość historyczna i swada – zrobiły wielkie wrażenie na słuchaczach.

Młodzi soliści (Bartek i Martyna) zaśpiewali kolejno: „Piechotę” i „Rozkwitały pąki białych róż” a z kolei Chór – „Modlitwę obozową”. Solowym popisem była również „Moja mała dziewczynka z AK”. Zaśpiewał ją nasz kolega Justyn Mikołajczak, który swoim głębokim basem i aktorstwem wzruszył wszystkich.

Młodzi deklamatorzy (Zuzia i Łukasz) przedstawili nam dwa wiersze: „Oblicza ojczyzny”  i „Nas nie budził szczęk broni” , rozdzielone dramatycznym „Marszem Śródmieścia – Walcząca Warszawa” w wykonaniu Chóru.

Na zakończenie Chór EUTW przedstawił dwie piosenki z okresu naszego „zmagania się” z trudnymi czasami naszej młodości. Najpierw był to „hit” zeszłorocznego koncertu: „Psalm stojących w kolejce” ze słowami Ernesta Brylla, tym razem śpiewany już ze wszystkimi. A potem piosenka-niespodzianka „Już czas na sen” Jerzego Wasowskiego i Jeremy Przybory z Kabaretu Starszych Panów. Kolejne zwrotki śpiewali solo: Małgorzata Borecka i Ryszard Sikorski a ostatnią zwrotkę ks. Włodzimierz Nast – co stanowiło dostojną, wzruszającą klamrę naszego patriotycznego spotkania:

Dobranoc, dobranoc ojczyzno,
już księżyc na czarnej lśni tacy.
Dobranoc, i niech Ci się przyśnią
pogodni, zamożni Polacy;
że luźnym zdążają tramwajem,
wytworną konfekcją okryci
i darzą uśmiechem się wzajem,
i wszyscy do czysta wymyci
i wszyscy uczciwi od rana,
od morza po góry, aż hen…
Dobranoc, ojczyzno kochana,
już czas na sen.

Gromkie brawa oznaczały, że podobało się bardzo, wszyscy byli uśmiechnięci. Następnie był jeszcze czas na pogawędki przy kawie i cieście.

Z powodu nieobecności Prezesa chyba nie dość dobitnie wybrzmiały stosowne podziękowania.  A wiele osób bardzo się zasłużyło: Karolina Trusiewicz – opiekunka artystów młodszych i starszych, prof. Jerzy Kruszewski, ksiądz Włodzimierz Nast i inni. A zastawione stoły to była zasługa wielu naszych koleżanek pod kierunkiem niezastąpionej Janeczki Choińskiej. Dziękujemy!

Opracowała: Małgorzata Borecka

⇒ Tutaj nagranie fragmentów występu Chóru EUTW i solistów