Seminarium w Centrum Pieniądza NBP

W dniu 2 lutego 2018 (piątek) odbyło się seminarium w Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ul. Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie.

Zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP rozpoczyna się od narodzin pieniądza i prezentacji pierwszych form, jakie przyjmował w starożytności olśniewających niesłychanym bogactwem form i kształtów. Dalsza podróż to spotkanie z pieniądzem monetarnym, a finalnie z wirtualnym.

Bank Centralny to symbol siły i suwerenności państwa, dlatego ta część ekspozycji ma wyjątkowo symboliczne znaczenie. Prezentujemy tutaj skomplikowane i burzliwe dzieje polskiego banku centralnego – instytucji odpowiadającej za stabilność pieniądza i całego systemu finansowego państwa. Tutaj oglądamy pierwsze polskie banknoty wyemitowane podczas insurekcji kościuszkowskiej, dowiadujemy się, czym zajmował się pracownik banku centralnego na początku XIX w. i za co odpowiada Narodowy Bank Polski. Spacerując po Ulicy Bankowej, przenosimy się do XIX i XX wieku – epoki, w której rodziła się polska bankowość i rozkwitały instytucje finansowe. Przedstawia się Leopold Kronenberg – warszawski bankier i finansista, opowiadający o swoim życiu i działalności.

Wchodzimy do skarbca! Za potężnymi drzwiami znajdują się ukryte w skrytkach złote monety, a w środku skarbca spoczywa prawdziwa sztaba złota. Można jej dotknąć, a nawet spróbować ją podnieść! Przekonujemy się, ile miejsca zajmuje milion złotych w 10-złotowych banknotach i jak konwojuje się transporty z pieniędzmi.

Rzadko zastanawiamy się nad tym, co mamy w portfelu, bardziej interesuje nas to, ile w nim mamy. Tymczasem codziennie nosimy w kieszeni prawdziwe dzieła sztuki powielone w milionach egzemplarzy. W sali stylizowanej na halę produkcyjną poznajemy proces powstawania pieniądza, wybitnych projektantów monet i banknotów oraz ich warsztat pracy. Na końcu zwiedzamy imponujący Gabinet Numizmatyka a nim pierwszą polską monetę – mający ponad 1000 lat denar z czasów Bolesława Chrobrego.

Naszym przewodnikiem był pan Michał, który przeprowadził nas z dużym zaangażowaniem i wiedzą po historii pieniądza i odpowiadał na nasze pytania. Bardzo to interesująca i udana wycieczka.

Opracował: Ryszard Sikorski