Ekumeniczny wyjazd studyjny szlakiem Kościoła Polskokatolickiego

10 października 2019 r. odbył się kolejny całodzienny ekumeniczny wyjazd studyjny, szlakiem Kościoła Polskokatolickiego, kontynuując tym samym rozpoczęty temat ekumeniczny wykładem na inauguracji roku akademickiego 2019/2020, która odbyła się w warszawskiej parafii tego Kościoła przy ul. Szwoleżerów 2. Trasa wyjazdu wiodła z Warszawy spod „Zachęty” do Ostrowca Świętokrzyskiego, przez Studzianki Pancerne, Kozienice, Świeciechów Duży k/Annopola, Okół, Bałtów i w drodze powrotnej przez Kunów, Iłżę, Radom.

Już trakcie podróży w autokarze proboszcz tej parafii ks. dziekan Henryk Dąbrowski bardzo ciekawie przedstawił historię Kościoła Polskokatolickiego, od momentu jego narodzin wśród polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, aż do chwili obecnej. Przybliżył nam postać Franciszka Hodura – organizatora i pierwszego biskupa Narodowego Kościoła Polskokatolickiego, jak i jego następców. Dość szczegółowo zrelacjonował powstanie tego Kościoła na terenie Polski i w naturalny sposób w powojennych realiach powstanie Kościoła polskokatolickiego. Chętnie rozmawiał z nami na temat specyfiki swojej denominacji – aspektów historycznych, doktrynalnych, liturgicznych i społecznych.

Trasę i scenariusz odwiedzin parafii na zaplanowanym szlaku zaproponował ks. Henryk, uzgadniając szczegóły ze strony EUTW z panią Lidią Michalak. Jednocześnie był naszym przewodnikiem duchowym i turystycznym, a uzupełniał go faktami historycznymi po trasie prof. Jerzy Kruszewski.

Pierwszą parafię Kościoła polskokatolickiego na zaplanowanym szlaku, słuchacze EUTW odwiedzili w Studziankach Pancernych. Proboszczem tej parafii jest również ks. dziekan Henryk Dąbrowski. Tu serce księdza na pewno biło szybciej. Po krótkiej modlitwie przedstawił nam historię parafii i kościoła oraz przybliżył nam życie społeczności związanej z Kościołem polskokatolickim i relacje z mieszkańcami z poza swojej konfesji. Zaprezentował nam nawet elektronicznego organistę. W plenerze przemiła atmosfera przy kawie, herbacie i pysznym cieście z wypieku parafianek.

Świeciechów Duży to rodzinna parafia polskokatolicka ks. dziekana. Tu był ochrzczony i tu spędził dzieciństwo. Chciał z nami wspólnie w tym miejscu przeżywać wspomnienia z tamtych lat. To było widać i czuć. Obecne czasy i życie społeczności parafialnej relacjonował nam już młody ks. proboszcz Marcin Dębski, po przyjęciu nas i po krótkiej modlitwie. Na zakończenie pod chórem w kościele poczęstowała nas żona proboszcza ciastem swojego wypieku, kawą i herbatą. Stworzyła tym przemiłą atmosferę. Zwiedziliśmy również barokowy zabytkowy kościół parafii rzymskokatolickiej.

Następnie udaliśmy się zgodnie z planem do Okola, by odwiedzić parafię polskokatolicką, której proboszczem jest ks. dziekan Paweł Walczyński. Po krótkiej modlitwie ks. dziekan nawiązał do swojej działalności ekumenicznej w komisji diakonii PRE i o społeczności swojej parafii w Okolu i w Ostrowcu Świętokrzyskim. Potem zabrał głos ks. dziekan Henryk Dąbrowski i prezes EUTW dziękując za informację i zaangażowanie na rzecz ekumenii.

Po zwiedzeniu kościoła w Okolu udaliśmy się w dalszą podróż zaplanowanym szlakiem do pobliskiego Bałtowa na obiad, skąd po posiłku pojechaliśmy do Ostrowca Świętokrzyskiego. Tam zwiedziliśmy kościół parafii, której jest również proboszczem ks. dziekan Paweł Walczyński, o czym wcześniej wspomniano. Po zwiedzeniu kościoła i pożegnaniu się z ks. dziekanem wyruszyliśmy w drogę powrotną.

We wszystkich odwiedzonych kościołach ucztą dla ducha były prelekcje księży, którzy przedstawiali historię swojej placówki a także życie codzienne parafii. Ujmująca była nadzwyczajna gościnność, z jaką się spotkaliśmy. Uśmiechy, miłe rozmowy i wspaniały poczęstunek zapamiętamy na długo. Wiele niezapomnianych wrażeń i poczucie pogłębiającej się integracji to niekwestionowane osiągnięcie tego i podobnych przedsięwzięć EUTW.

Opracował: Roman Michalak

Zdjęcia: Ryszard Sikorski