Uroczyste zakończenie roku akademickiego 2015/2016

31 maja 2016 r. w Luteraneum (podziemiu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego) odbyło się uroczyste zakończenie czwartego już roku akademickiego na Ekumenicznym Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Zebranych słuchaczy i licznych gości powitał prezes Zarządu Roman Michalak. Na początku spotkania Chór naszego Uniwersytetu, pod kierownictwem Karoliny Trusiewicz, zaśpiewał pieśń „Cudowna Boża łaska”. Następnie prezes Michalak powitał honorowych gości: prorektora Chrześcijańskie Akademii Teologicznej ks. bp Jerzego Pańkowskiego, ks. Piotra Gasia, proboszcza parafii Ewangelicko-Augsburskiej, ks. Henryka Dąbrowskiego, proboszcza parafii Polskokatolickiej, ks. Michała Jabłońskiego, proboszcza parafii Ewangelicko-Reformowanej oraz pastora Dariusza Górskiego i Bogdana Kuźmiuka. Kościół starokatolicki Mariawitów reprezentował w zastępstwie ks. bp Karola Babiego, sekretarz Rady Kościoła ks. Maria Zbigniew Nawara.  Na uwagę zasługuje fakt, że przebywając we Francji, poseł Michał Szczerba, dobry przyjaciel naszego Uniwersytetu, pamiętał o tej uroczystości i esemesem przysłał nam pozdrowienie i życzył wszelkiej pomyślności.

Następnie pastor Dariusz Górski, w ramach modlitwy wstępnej, wykonał pieśń „Ojcze nasz”. Potem Prezes R. Michalak przystąpił do złożenia sprawozdania z działalności Uniwersytetu za ubiegły rok akademicki. Zostało ono podane w formie skrótowej, bez wszystkich szczegółów. Omawiając warunki i sposób finansowania uniwersytetu między innymi powiedział, że zadanie do wykonania skierowane o dofinansowanie zostało zatytułowane: „Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku kształci, integruje w różnorodności i zmienia negatywne stereotypy” i to zadanie jest realizowane poprzez:

1. Wykłady i seminaria,
  2. Zajęcia plenarne w tym spotkania integracyjne,
  3. Naukę języków obcych,
  4. Kursy informatyczne,
  5. Zajęcia usprawniająco–relaksacyjne w tym: gimnastyka, zajęcia na pływalni,
  6. Zajęcia w Zespołach Twórczych i Samokształceniowych jak:
  • Zespół Plastyczny, w tym grupa decoupage i grupa malarska,
  • Zespół Literacki,
  • Zespół wokalno-muzyczny, w tym chór EUTW,
  • Zespół turystyczno-krajoznawczy i ekumenicznych wyjazdów studyjnych.

Prezes podziękował wszystkim studentom, wykładowcom i wolontariuszom. Wielu wykładowców prowadziło swoje zajęcia bez pobierania opłat, co pomogło uniwersytetowi funkcjonować normalnie. I za to prezes wyraził im szczególne podziękowanie. Po złożeniu sprawozdania, w tej części uroczystości chór wykonał hymn Gaude Mater Polonia.

W drugiej części naszej uroczystości głos zabierali goście. I tak prorektor ks. bp Jerzy Pańkowski, w imieniu nieobecnego rektora ks. prof. Bogusława Milerskiego, pozdrowił wszystkich uczestników i złożył gratulacje naszemu Uniwersytetowi. Między innymi powiedział: „Jesteście chlubą naszej uczelni… Każdy dzień ma być przeżywany tak, jakby był to pierwszy i ostatni dzień naszego życia”. Natomiast proboszcz ks. Piotr Gaś zwrócił uwagę na ekumeniczny wymiar naszego Uniwersytetu i zaprosił do swego kościoła na sobotni koncert, kończący uroczystości 200-lecia Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Ks. Henryk Dąbrowski, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, wyraził wdzięczność uniwersytetowi za krzewienie postaw ekumenicznych. W tej części spotkania organizatorzy zaprosili uczestników do poczęstunku.

Zakończenie uroczystości miało charakter artystyczny. Bogdan Kuźmiuk i Dariusz Górski wykonali kilka pieśni solowych i w duecie. Zaś chór wykonał ludową pieśń „Szumi jawor, szumi”.

Po odśpiewaniu przez Chór EUTW hymnu naszego Uniwersytetu Prezes Roman Michalak ogłosił uroczyście, że rok akademicki 2015/2016 został zakończony i poinformował, że inauguracja następnego roku akademickiego odbędzie się w Kościele Mariawitów na Woli, co potwierdził Sekretarz Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów ks. Maria Zbigniew Nawara i zaprosił wszystkich uczestników na inaugurację nowego roku akademickiego 2016/2017 w imieniu ks. bp Karola Babiego, zwierzchnika tego kościoła.

Na zakończenie uroczystości Prezes EUTW Roman Michalak życzył wszystkim zebranym udanych wakacji, a chórowi i osobiście Karolinie Trusiewicz oraz solistom Bogdanowi Kuźmiukowi i Dariuszowi Górskiemu podziękował za artystyczną oprawę tej uroczystości. Podziękował też pani Janinie Choińskiej i paniom za przygotowanie ciast, którymi częstowaliśmy się przy obficie zastawionych stołach. Dołączył podziękowania dla panów Janusza Daaba i Ryszarda Sikorskiego za logistykę.  Nasze uroczyste spotkanie zostało zakończone kilkoma słowami życzeń i modlitwą ks. Michała Jabłońskiego.

Opracował: Konstanty Wiazowski