Śladami Braci Czeskich

30 września 2015 roku odbył się ekumeniczny wyjazd studyjny “Śladami Braci Czeskich”. W czasie podróży ze stolicy do Zelowa ks. Michał Jabłoński, proboszcz Parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie, przeprowadził w autokarze prelekcję nawiązującą do tematu wyjazdu studyjnego.

Odwiedziliśmy dwie Parafie Kościoła ewangelicko-reformowanego powstałe w XIX wieku w wyniku osadnictwa ugrupowania religijnego Braci Czeskich wyrosłych z idei husyckich.

Parafia w Zelowie

Krótką historię powstania Kościoła i obecną sytuację Parafii przedstawił ks. Proboszcz  Tomasz Pieczko, a temat rozwinął i oprowadził nas po obiektach Prezes Kolegium Kościelnego Pan Karol Pospiszył.

Zelowski Zbór jest największą placówką Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce. Liczy około 500 wiernych, z czego zdecydowaną większość stanowią osoby pochodzenia czeskiego.

Spośród obiektów związanych z kulturą  czeską w Zelowie wymienić należy w pierwszej kolejności kościół ewangelicko – reformowany. Na jego poddaszu i w zakrystii ma swoją siedzibę Muzeum – Ośrodek Dokumentacji Dziejów Braci Czeskich.

Po krótkim wypoczynku przy kawie i słodyczach  oraz miłej pogawędce udaliśmy się do Parafii w Kleszczowie.

Parafia w Kleszczowie

Parafia położona w bliskim sąsiedztwie Bełchatowa, powstała w roku 1990 na skutek likwidacji Parafii w Kucowie. Historię jej powstania przedstawił ks. Proboszcz Krzysztof Góral.

Budynek kościoła w Kucowie powstał w II połowie XIX wieku. Zbór liczył ponad 600 wiernych, w większości pochodzenia czeskiego. W czasie II Wojny Światowej i bezpośrednio po niej społeczność czeska poniosła dotkliwe straty, co w Kucowie spowodowało falę wyjazdów do Czechosłowacji.

W 1973 roku władze państwowe podjęły decyzję o budowie w rejonie Bełchatowa odkrywkowej kopalni węgla brunatnego i wielkiego kombinatu energetycznego.

Wieś Kuców znalazła się na liście miejscowości przeznaczonych do likwidacji. Kuców zniknął całkowicie z powierzchni ziemi, a wraz z nim ślady czeskich osadników, ich religii i kultury. Nieliczne pamiątki z budynku kościoła w Kucowie znalazły swoje miejsce w kościele parafii w Kleszczowie jak np. chrzcielnica.

Po wizycie w Parafii udaliśmy się na taras widokowy Kopalni Bełchatów, gdzie mogliśmy zobaczyć wyrobisko „wielką dziurę” pozostałą po odkrywkach węglowych i również po Kucowie. Iście księżycowy krajobraz.

Pobyt w Kleszczowie zakończyliśmy obiadem w pięknym obiekcie sportowym.

Parafia ewangelicko-augsburska w Piotrkowie Trybunalskim

Ostatnim etapem ekumenicznego wyjazdu był 3 godzinny pobyt w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie odwiedziliśmy Kościół ewangelicko-augsburski. Z uwagi na ważny i pilny wyjazd, ks. proboszcz Wiesław Żydel przekazał obowiązki przyjęcia nas w parafii Pani Bożenie Zamarskiej z Diakonii. Mimo trwającego remontu kościoła Pani Bożena umożliwiła nam jego zwiedzenie , co prawda,  przy ograniczonych warunkach. Szczegółowo o historii kościoła poinformował nas przewodnik, z którym po wizycie w parafii, odbyliśmy spacer po mieście zwiedzając historyczne obiekty, głównie Starówkę oraz zabytkowe kamienice i kościoły.

Opracowała: Biruta Przewłocka-Pachnik