Notka ze spotkania integracyjnego z okazji Konstytucji 3 Maja

5 maja słuchacze EUTW, zebrani w podziemiach kościoła Świętej Trójcy, odbyli wirtualną podróż w czasy, kiedy powstała Konstytucja 3 maja. Lutheraneum to milczący świadek epoki stanisławowskiej. Oryginalne sklepienia i fundamenty budynku wzniesionego w latach 1771 – 81 tworzyły niezwykłą scenografię dla rozbrzmiewających pieśni np: Ody do radości, Warszawianki, Witaj majowa jutrzenko, Dwie zorze w wykonaniu chóru EUTW „Srebrna Nuta” oraz znanego tenora – pana Bogdana Kuźmiuka.

To właśnie w najbliższej okolicy – w pałacu Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu, w Zamku Królewskim, w domu Hugo Kołłątaja przy Rynku czy trochę dalej w Łazienkach, odbywały się tajne spotkania, podczas których opracowywano kolejne artykuły ustawy zasadniczej, która zatwierdzona przez sejm 3 maja 1791 r. przeszła do historii jako pierwsza w Europie i, jak na tamte czasy, niezwykle nowoczesna.

Była to uroczystość patriotyczna, która dostarczyła słuchaczom wielu emocji, przeżyć estetycznych i wiedzy podanej w ciekawy sposób.  W drugiej części spotkania uczestnicy dzielili się wrażeniami kosztując słodki poczęstunek.

HC