Ekumeniczna wizyta studyjna na Podlasie

Łącznie w wyjeździe studyjnym 10 czerwca br. udział wzięło 54 osoby, w tym 8 osób z rodzin słuchaczy lub ich przyjaciół. Tradycyjne wycieczki krajoznawcze mają przede wszystkim charakter poznawczy. Ten tradycyjny cel w naszym przypadku stanowił jedynie cząstkę naszej turystycznej wyprawy. Z uwagi na charakter naszego uniwersytetu i jego specyfikę nadrzędnym celem był wyjazd studyjny, podczas którego prowadzi się dialog i wymianę poglądów, a przede wszystkim integrację środowisk z rożnych wyznań zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i nie tylko. Miejsce zbiórki do wyjazdu przed Zachętą o godz. 7:00. Tu uwidoczniło się poczucie dyscypliny uczestników (pierwsi byli już na miejscu zbiórki 40 minut wcześniej). Nikt się nie spóźnił – brawo! Autokar spełnił nasze oczekiwania jeśli chodzi o wymogi standardowe.

Trasa wyjazdu obejmowała trzy miejscowości na Podlasiu – Bielsk Podlaski i Hajnówka oraz Białowieża.   Po wyjeździe z Warszawy w kierunku Wyszkowa prof. Jerzy Kruszewski jak zawsze wykazał się dużym profesjonalizmem w swoim przekazie na temat historii Podlasia, ubarwiając prelekcję ciekawymi anegdotami. Miało to istotny wpływ na rozszerzenie naszej wiedzy na temat Podlasia.

Pierwszy etap podróży to Bielsk Podlaski, w którym zaczęliśmy od wizyty w Zborze Chrześcijan Baptystów. Na powitanie zostaliśmy poczęstowani przez gospodarza, pastora Bartosza Kaczorka kawą, herbatą i regionalnym ciastem. Po konsumpcji już w kościele Pastor przekazał nam wiele informacji uzupełnionych wizualnie na temat Zboru w Bielsku Podlaskim i odpowiadając na zadawane przez uczestników pytania. Drugim miejscem odwiedzin było Policealne Studium Ikonograficzne, jedyne w naszym kraju. Pobyt w Bielsku Podlaskim zakończyliśmy w Cerkwi Zaśnięcia Bogurodzicy, gdzie przywitał nas proboszcz ks. Jarosław Dmitruk, a na temat historii i architektury i zabytków opowiadał jego syn.

Drugim etapem podróży była Hajnówka, i na początek również zaczynamy od odwiedzin Zboru Chrześcijan Baptystów, gdzie przed spotkaniem prezbiter Jerzy Szachiewicz poczęstował nas napojami chłodzącymi i drobnymi ciasteczkami. Następnie przekazał nam wiedzę o historii Kościoła i odpowiadał na liczne pytania. Kolejnym miejscem zwiedzania w Hajnówce była Cerkiew Św. Trójcy, gdzie gospodarzem jest ks. Marek Jurczuk, przedstawił nam architekturę i wystrój Cerkwi, która jest ponadto miejscem odbywających się Festiwali Muzyki Cerkiewnej. Pobyt w Hajnówce został zakończony obiadem zamówionym przez organizatorów ekumenicznego wyjazdu studyjnego w restauracji „Leśniczanka”. Wybór menu obiadu, został oceniony dobrze przez konsumentów.

Ostatni etap podróży to Białowieża, do której przejechaliśmy z Hajnówki przepiękną drogą, pokazującą reprezentacyjność Puszczy Białowieskiej. Już w Hajnówce zaszczycił nas swoją osobą prezbiter Mieczysław Piotrowski ze Zboru Chrześcijan Batystów w Bialowieży i jednocześnie przejął rolę profesjonalnego przewodnika z wysokim stopniem poczucia humoru. Ostatnią wizytą, którą złożyliśmy był kościół Rzymskokatolicki p. w. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Białowieży, którego proboszcz przekazał nam historię kościoła, zwracając uwagę na ciekawy wystrój wnętrza, wykonany w drewnie.

W powrotnej podróży do Warszawy był dobry czas na dokonanie wstępnej oceny naszego wyjazdu. Przeważająca część uczestników oceniła program pozytywnie, a kilka osób miało uwagi, które wynikły z przyczyn opóźnienia autokaru w drodze do Bielska Podlaskiego i zabrakło nam czasu aby zwiedzić Park w Białowieży. Proponowano uwagi organizacyjne, które będzie można uwzględnić w następnych wyjazdach. Założone cele ekumenicznego wyjazdu studyjnego zostały spełnione. Gospodarze spotkań ekumenicznych zostali obdarowani prezentami, które były wykonane przez grupę „decoupage”   Zespołu Plastycznego i tomik poezji pani Leokadii Szczecińskiej – Michalak z Zespołu Literackiego. W końcowej fazie podróży powrotnej Prezes EUTW – Roman Michalak podziękował organizatorom wyjazdu i kierowcy oraz uczestnikom za dyscyplinę i sprawny przebieg naszej podróży. Złożył życzenia udanych wakacji i zaprosił na inaugurację nowego roku akademickiego.

Opracował: Jerzy Kerszke