W nocy z 16 na 17 kwietnia 2017 r. zmarł w wieku 73 lat Arcybiskup Jeremiasz (Jan Anchimiuk), władyka diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, wieloletni przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i rektor kilku kadencji Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT), jeden z najwybitniejszych polskich teologów prawosławnych, profesor, tłumacz i ekumenista. Otwarty na dialog ze znajomością realiów innych chrześcijan, a przy tym pozostał człowiekiem skromnym i ciepłym.

W 2001 r. został wybrany na prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Funkcję tę pełnił przez trzy kadencje do 2016 r. Rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został w 1996 r. i funkcję tę pełnił przez dwie kadencje do 31 sierpnia 2002 r. i po sześcioletniej przerwie ponownie wybrany na rektora uczelni kierując nią w latach 2008–2012.

Dla nas, słuchaczy Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wiadomość o śmierci Arcybiskupa Jeremiasza jest szczególnie dotkliwa, gdyż to właśnie władyka Jeremiasz przychylnie towarzyszył nam od samego początku zakładania EUTW – jako rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Te dwie instytucje na stałe wpisane w ekumeniczny krajobraz Warszawy i Polski objęły patronat nad naszą inicjatywą, a abp Jeremiasz zawsze wspierał nas dobrym słowem i czynem. Walne Zebranie naszego uniwersytetu doceniło ten fakt i 17 marca 2017 r. z okazji obchodu jubileuszu 5-lecia EUTW na wniosek Zarządu nadało godność Honorowego Członka Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W imieniu Zarządu, Rady Programowej oraz wszystkich Słuchaczy EUTW prezes złożył na ręce Eminencji, Księdza Metropolity Sawy (Hrycuniaka) serdeczne kondolencje dla Świętego Soboru Biskupów Prawosławnych, wiernych diecezji wrocławsko-szczecińskiej oraz całej Cerkwi w Polsce.

Opracował: Roman Michalak