Wzorem lat ubiegłych i ta dziewięćdziesiąta siódma rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę, została upamiętniona przez Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku.
13 listopada 2015 r. odbyło się integracyjne spotkanie słuchaczy w Lutheraneum – w podziemiach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Trójcy w Warszawie przy pl. Małachowskiego 1.
Obchody Święta Niepodległości organizacyjnie przejął na siebie Zespół Wokalno-Muzyczny i chór EUTW pod dyrekcją Karoliny Trusiewicz i Zespół Literacki.
Spotkanie poprowadziła kol. Hanna Ciesielska z chóru EUTW.
Po powitaniu słuchaczy, kol. Jolanta Łysik przeczytała wiersz pt „Wytęskniona” autorstwa kol. Agnieszki Begerok-Mbaga z Zespołu Literackiego.
Prowadząca spotkanie nawiązała do organizowanych z tej okazji uroczystości w kraju, wspomniała o własnej historii rodzinnej związanej z Józefem Piłsudskim i w dalszej części naszej uroczystości, było odśpiewanie przez kol. Justyna Mikołajczaka i kol. Tomasza Khela zwrotek pieśni „Pierwsza Brygada”. Refren pieśni śpiewał chór i uczestnicy spotkania w pozycji stojącej – co podniosło rangę pieśni legionowej. Józef Piłsudski o tym utworze powiedział…jest to najdumniejsza pieśń jaką kiedykolwiek Polska stworzyła…Słowa tej pieśni napisali legioniści Andrzej Hałaciński i Tadeusz Biernacki.
Kolejne wykonane pieśni to „Pierwsza Kadrowa” i „Tam w zułowskim dworku.”
Postacią dnia święta Niepodległości w czasie spotkania był Marszałek Józef Piłsudski, fenomen społeczny, wyróżniający się przywódca, uwielbiany przez legionistów. Powstały pieśni żołnierskie, które ożywiły kulturę polską. Już Adam Mickiewicz w „Konradzie Wallenrodzie” pisał „Płomień rozgryzie malowane dzieje, skarby mieczowi spustoszą złodzieje. Pieśń wyjdzie cało.”
Interesującym punktem uroczystości była prelekcja prof. Jerzego Kruszewskiego o historii powstania Święta Niepodległości.
Potem kolejne pieśni żołnierskie wykonane przez chór to „Piechota” i „Przybyli ułani”. Przepiękne pieśni „Rozkwitały pąki białych róż” i „Wojenko, wojenko” wykonała solistka chóru EUTW kol. Hanna Frieske, a wiersze nawiązujące treścią do Powstania Warszawskiego „List powstańca” i „Powstańczy ślub” recytowała Leokadia Szczecińska – Michalak autorka tych wierszy z Zespołu Literackiego. Mottem tego spotkania oprócz atmosfery integracyjnej i świątecznej była myśl przewodnia, że wolność raz dana, musiała być pielęgnowana i chroniona przez cały czas istnienia naszego narodu i tego nie można zapominać.
Na zakończenie uroczystości cała sala z chórem, odśpiewała radosną pieśń „Jak długo w sercach naszych”. Następnie przy herbacie, kawie i słodkościach, uczestnicy dzielili się przeżyciami związanymi ze Świętem Niepodległości.
Opracowała L. Michalak