Seminarium w Muzeum Narodowym

14 kwietnia 2016 w Muzeum Narodowym odbyło się seminarium z historii sztuki pod tytułem: “Sztuka za czasów Stanisława Augusta i romantyzmu”.

Seminarium było okazją do zapoznania się ze sztuką przełomu XVIII/XIX wieku, a zwłaszcza w czasach panowania Stanisława Augusta, króla Polski w latach 1764–1795, który swoim mecenatem obejmował malarzy, rzeźbiarzy, architektów. Stanisław August sprowadza do Polski wybitnych artystów (Merlini, Baccierelli, Canaletto), którzy tworzą wspaniałe dzieła, takie jak np. letnia rezydencja króla w Łazienkach projektu Merliniego. Zbiory króla stały się zaczątkiem wielu późniejszych kolekcji muzealnych, za przykładem króla poszli ponadto liczni magnaci i bogaci mieszczanie, budując lub modernizując swoje rezydencje – połączenie klasycznej harmonii literatury z rokokową ornamentacją, zdobieniami, malowidłami i rzeźbami. Zmieniły one znacząco wygląd XVIII-wiecznej Warszawy.

Oglądaliśmy galerię obrazów malarzy polskich epoki klasycyzmu i romantyzmu, która przedstawiona została w kontekście wybranych prac reprezentantów innych narodowości, prezentujących w kolejnych salach najważniejsze kierunki i tendencje kształtujące oblicze sztuki w XVIII i XIX wieku. Konfrontacja dzieł twórców z różnych krajów Europy pozwala pokazać wspólnotę ich dążeń artystycznych, wewnętrzny imperatyw odwoływania się do tych samych, uniwersalnych idei lub symboli, podobieństwo prowadzonych niezależnie eksperymentów warsztatowych. Uwypukla zarówno te cechy, które decydowały o europejskim uniwersalizmie, jak i o narodowej odrębności ich osiągnięć twórczych. Zaprojektowana w ten sposób ekspozycja tworzy okazję do zrewidowania zakorzenionej w historii sztuki tezy o utrzymującym się także w XIX wieku prowincjonalizmie polskiego malarstwa i rzeźby, ich naśladowczej wtórności wobec dzieł powstających w najważniejszych ośrodkach artystycznych.

Bardzo ciekawie i z dużym zaangażowaniem oprowadzała nas po galerii przewodniczka z Muzeum Narodowego – sympatyczna pani Małgorzata.

Opracował: R. Sikorski

EUTW w Muzeum Narodowym. foto. H.Mochól (14) EUTW w Muzeum Narodowym. foto. H.Mochól (12) EUTW w Muzeum Narodowym. foto. H.Mochól (6) EUTW w Muzeum Narodowym. foto. H.Mochól (5) EUTW w Muzeum Narodowym. foto. H.Mochól (4) EUTW w Muzeum Narodowym. foto. H.Mochól (3) EUTW w Muzeum Narodowym. foto. H.Mochól (2) EUTW w Muzeum Narodowym. foto. H.Mochól (13)EUTW w Muzeum Narodowym. foto. H.Mochól (10)

Adam Mickiewicz na Krymie - obraz Walentego Wańkowicza - Muzeum Narodowe

Adam Mickiewicz na Krymie – obraz Walentego Wańkowicza – Muzeum Narodowe