Ekumeniczny wyjazd studyjny na Zachodnie Mazowsze: Radziejowice i Żyrardów

20 października 2021 r. – po dłuższej przerwie – odbyliśmy ekumeniczny wyjazd studyjny na Zachodnie Mazowsze. Odwiedziliśmy Radziejowice i Żyrardów.

Radziejowice: Przywitały nas barwną, słoneczną, malowniczą jesienią. Radziejowice to dawny szlak z Krakowa do Warszawy. Od XIV wieku ród herbu Junosza gościł wielu znamienitych wielmożów. Nad rzeczką Radziejówką wybudowali okazały dwór, który rozbudowywali wielokrotnie. Goszczono koronowane głowy – Zygmunta III Wazę, Władysława IV, Jana Kazimierza, Jana III Sobieskiego. Kolejni właściciele po prymasie Michale Radziejowskim to ród Ossolińskich, Krasińskich. Pałac w Radziejowicach wielokrotnie przebudowany posiada bogate wnętrze, sztukaterie i malowidła. Otula go park krajobrazowy w stylu angielskim z neogotyckim, romantycznym zameczkiem tworzy atmosferę przyciągającej magii. Bywali tu wielokrotnie Henryk Sienkiewicz, Juliusz Kossak, Jarosław Iwaszkiewicz. Znakomity polski malarz Józef Chełmoński zakochał się w tych terenach do tego stopnia, że w pobliskiej Kuklówce zakupił dwór i osiadł tam z rodziną. Wiele obrazów polskiego realisty J. Chełmońskiego zdobi ściany pałacu ze znanymi obrazami: „Staw w Radziejowicach”, „ Park w Radziejowicach”, „Wielki Piątek”, liczne pejzaże, z ptakami, zajączkiem „ Zając wśród zboża” i po mistrzowsku malowanymi końmi. Autoportret Józefa Chełmońskiego pokazuje nam mistrza w pełni dojrzałego z brodą i wąsami, który ukochał życie na wsi i malował urokliwe pejzaże Mazowsza. Obok zespołu pałacowego znajduje się gościnny Dwór Modrzewiowy, Młyn, odrestaurowana Kuźnia, a zabudowania Czworaków mieszczą obecnie apartamenty do wynajęcia.

Żyrardów: Miasto dawniej to osada fabryczna z licznymi fabrykami tkającymi z lnu, miasto przemysłowe. Żyrardowski len i wyroby z niego słynęły na całym świecie. Architektura Żyrardowa odbudowana, odrestaurowana przeżywa dziś renesans. Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda pielęgnuje dawną świetność fabryki.

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Stefana Żeromskiego, obok kościoła katolickiego – dawniej ewangelickiego – również pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego, przywitała nas Diakon Halina Radacz, opowiedziała o Ekumenii jakiej doświadcza żyjąc i pracując w Żyrardowie, o pracy w parafii i z dziećmi na lekcjach religii. Obejrzeliśmy wystawę wokół parafii, przypominającą znane osoby z historii Żyrardowa – Philippe Henri De Gerard – od tego nazwiska tego przemysłowca wywodzi się nazwa miasta Żyrardów, Karol August Dittrich, też przemysłowiec, założyciel fabryki lnu w 1857 r., Otto Wittenberg duchowny kościoła ewangelickiego, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Zasłużeni dla miasta Żyrardów: Ksiądz bp Juliusz Bursche – inicjator budowy Kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, Ks. Adam Pilch – proboszcz parafii od 1996 r. – do katastrofy Smoleńskiej, Alicja Wittenberg – pedagog, germanistka trzech pokoleń, zasłużona dla miasta.

Po gościnnej wizycie udaliśmy się z uroczą Panią Basią – przewodnikiem – na zwiedzanie miasta Żyrardowa. Idąc parkiem Dittricha podziwialiśmy uroki parku ze starodrzewem, strumieniem, romantycznym mostkiem i piękną willą Augusta  Dittricha. W willi znajduje się Muzeum Mazowsza Zachodniego z panoramą Żyrardowa z 1899r. Obok parku placówka kulturalna miasta RESURSA po rewaloryzacji, dawniej tylko dla elity, obecnie służy mieszkańcom i gościom. Z okazałą salą balową, hotelem, restauracją i sceną teatralno-estradową oraz ciekawą wystawą „Żyrardów miasto tkaczy”.

Na okazałym i rozległym Placu Jana Pawła II z ładną fontanną pośrodku stoi Kościół Katolicki Matki Boskiej Pocieszenia z dwoma wysokimi 70 m wieżami. Przed kościołem pomnik JP II stojącego w łodzi i błogosławiącego wiernych, dłuta Gabriela Narutowicza. Obok plebani budynek zabytkowy z czerwonej cegły tzw. Babiniec wybudowany dla przedszkolanek z XIX w. Naprzeciwko kościoła budynki fabryczne zrewitalizowane, a w nich hotele i apartamenty.

Po spacerze udaliśmy się na smaczny obiad, a po przerwie wracaliśmy do Warszawy. Za oknami autokaru mijaliśmy ukochane plenery malarskie mistrza Józefa Chełmońskiego i zbliżający się zmierzch z malowniczym, jesiennym zachodem słońca.

Opracowała: Agnieszka Begerok-Mbaga

Zdjęcia z wycieczki do obejrzenia w zakładce GALERIA 2020/2021 lub tutaj ⇒  Galeria zdjęć z wyjazdu

 

Odpowiedz

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>