Chopin u luteran

Nowe miejsce chopinowskie na koncertowej mapie Warszawy – Chopin u luteran

Niedawno kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy w Warszawie znalazł się na liście oficjalnych miejsc chopinowskich, stworzonej w ramach internetowego projektu kulturalnego Warszawa Chopina przygotowanego przez Urząd m.st. Warszawy we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetem Warszawskim. W dniu 1 marca 2016 roku o godz. 18.30 w Kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie na pl. Małachowskiego 1 odbył się koncert pilotażowy zorganizowany  przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Parafię Ewangelicko-Augsburską Św. Trójcy. Przy fortepianie ustawionym centralnie pod jedną z największych i najpiękniejszych kopuł świata, w punkcie, który przez lata stanowił geodezyjny środek Warszawy, zasiadł Przemysław Lechowskispiritus movens przywrócenia temu miejscu muzyki Chopina. Niewielu turystów, a nawet mieszkańców stolicy wie, że kościół ewangelicko-augsburski Św. Trójcy jest miejscem związanym z Fryderykiem Chopinem.

“Kurier Warszawski” donosił o obdarowaniu Chopina, wówczas 15-letniego, przez cara Aleksandra I brylantowym pierścieniem – po wysłuchaniu w maju roku 1825 w kościele ewangelickim jego gry i fantazjowania na eolimelodykonie Brunnera, wynalazcy wielu instrumentów podobnego rodzaju.

Organizacja koncertów chopinowskich stała się możliwa dzięki współpracy z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, które bezterminowo udostępniło parafii instrument Yamaha z limitowanej serii (100 egzemplarzy na świecie). TiFC będzie także w przyszłości współorganizatorem koncertów z cyklu Chopin u luteran które planowane są po zakończeniu niezbędnych prac remontowych kopuły. Kopuła przestała chronić przed warunkami atmosferycznymi i grozi nam dewastacja wnętrza kościoła. Mamy nadzieję zakończyć główne prace przed rokiem 2017, kiedy w całej Europie obchodzone będzie 500-lecie Reformacji. Cieszymy się także z zaplanowanej przez miasto rewitalizacji placu Małachowskiego – mówi ks. radca Piotr Gaś, Proboszcz Parafii Św. Trójcy i zarazem gospodarz nowego miejsca chopinowskiego. Po remoncie, do odnowionych wnętrz, trafić ma prawdziwa perła w koronie – stała wystawa zdjęć z cyklu “Nostalgia Chopina” światowej sławy fotografika, Tomka Sikory.

Gra Przemysław Lechowski

 Gra Przemysław         Lechowski

Tablica na kościele

Tablica na kościele

Frederic Chopin

Frederic Chopin