15 grudnia tego roku w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Przewodniczył jej poseł Michał Szczerba, Przewodniczący Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Jej głównym tematem było podsumowanie dotychczasowego dorobku Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce i przygotowanie do realizacji dalszych zadań w latach następnych.
Po uroczystym otwarciu Konferencji i wystąpieniu honorowych gości, mogliśmy wysłuchać dyskusji panelu eksperckiego na temat: „Dokonania i wyzwania ruchu UTW w Polsce”. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce działa ponad 500 UTW, które swoim zasięgiem obejmują ponad 150.000 seniorów. Polskie UTW działają także na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Mołdawii i Austrii. W przygotowaniu znajduje się pakiet ustaw dla seniorów. Następny rok będzie w tej sprawie przełomowy.
Drugi panel miał charakter dyskusyjny i dotyczył powołania Obywatelskiego Parlamentu seniorów. Chodzi o to, aby polityka senioralna opierała się na mądrości samych seniorów – potrzebne jest zaangażowanie seniorów w tę sprawę. Dlatego za najważniejsze cele i kierunki strategii rozwoju ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku na lata 2015-2020, środowisko UTW uznaje m. in.: potrzebę aktywnego włączenia się w propagowanie, wdrażanie i realizację rządowych i samorządowych programów seniorackich oraz nadanie priorytetu zagadnieniom edukacji, profilaktyki zdrowia i aktywnego trybu życia seniorów.
W czasie Konferencji przedstawiono też bogaty program działalności UTW na następny rok. Już w styczniu 2015 roku Sejm RP ma podjąć uchwałę w sprawie upamiętnienia prof. Haliny Szwarc – założycielki pierwszego UTW w Polsce. Rada m. st. Warszawy nada rondu w Warszawie imienia prof. Haliny Szwarc. A już 30 marca 2015 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się II Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Będzie to oficjalna inauguracja obchodów 40-lecia Ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce. Na Kongres ten zostaną również zaproszeni polscy seniorzy z krajów wschodnich, którym trzeba będzie zapewnić koszty podróży i pobytu.
Na zakończenie Konferencji zaprezentowano kandydatów konkursu „Wielka osobowość UTW” oraz konkursu srebrnej gospodarki „Przyjaźni seniorom”. Uczestnicy Konferencji jednogłośnie przyjęli Końcową Deklarację oraz program obchodów 40 lat Ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce. Ponadto należy dodać, że każdy uczestnik tej Konferencji otrzymał, poza innymi materiałami, publikację „40 lat ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce”, zawierającą historię i dorobek UTW. Cieszymy się, że nasz Ekumeniczny Uniwersytet Trzeciego Wieku też wpisuje się w nurt historii i dorobku tego niezwykłego ruchu. W obradach III Konferencji wzięli udział Roman Michalak – prezes i Konstanty Wiazowski – członek Zarządu EUTW.
Opracował K. Wiazowski