6 lutego 2014 r. odbyło się spotkanie Zespołu Literackiego, na którym omawiano biografię i twórczość Agnieszki Osieckiej.
Agnieszka Osiecka urodziła się w 1936 r. Znana jako poetka, pisarka, autorka ponad 2 tys. piosenek, spektakli teatralnych i telewizyjnych. Osoba wszechstronnie utalentowana.
O jej życiu dowiadujemy się z wielu autobiograficznych pozycji wydawanych przez Fundację Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej a założonej przez jej córkę Agatę Passent.
Sama o sobie poetka mówiła „moje życie to powieść z przygodami”. Kochała słowo, wręcz bawiła się nim, o czym świadczy cała jej twórczość. Jej powołaniem była piosenka, która jednocześnie była panaceum na samotność i wspomnienia. Agnieszka była bardzo kochliwą
dziewczyną, o czym nas informują jej pamiętniki. Dwukrotnie zamężna. Pierwszym jej mężem był Wojciech Frykowski, drugim Wojciech Jesionka. Każde małżeństwo kończyło się klęską, rozczarowaniem. Agnieszka miała problem przejścia od fascynacji do prozy codziennego życia małżeńskiego. Sama o sobie powie „miałam poszarpany życiorys”. Alina Janowska napisze „życie Agnieszki przeplatało się z poezją”.
Najbardziej znane piosenki z jej tekstami to „Mój pierwszy bal”, „Widzisz mała”, „Okularnicy”, „Dookoła noc się stała”, „Na całych jeziorach ty”, „Małgośka”, „Nie żałuję”, „Orszaki”, „Tak bym chciała damą być”. Agnieszka Osiecka była wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Piosenki z jej tekstami, przynosiły nie tylko sławę, ale i nagrody pieniężne. Agnieszka kupiła segment w Falenicy, gdzie zamieszkała z Danielem Passentem. Z tego związku urodziła się córka Agata, której wychowaniem zajął się ojciec. Kontakt Agnieszki z córką nie był taki bliski, była matką na przychodne za co również się obwiniała. W jej życiu było wiele romansów, miłości. Jedną z nich była historia miłości Agnieszki i Jeremiego Przybory, która trwała dwa lata. Z tej miłości powstały najpiękniejsze piosenki Agnieszki i teksty piosenek Jeremiego Przybory, prezentowane w „Kabarecie Starszych Panów”.
Całe swoje życie poświęciła twórczości, żyła intensywnie a w ostatnim okresie życia, wręcz brawurowo. Była dzielna i skromna, nikt z jej przyjaciół nie wiedział o jej ciężkiej chorobie.
Agnieszka Osiecka zmarła 7 marca 1996r.